HAKKIMIZDA

22 Ocak 2010 tarihinde İstanbul Valiliği İl Dernekler Müdürlüğü onayı ile 15 Kurucu Üye tarafından kurulmuş olan derneğimizin ilk kuruluş adı AOTS Kursiyerleri Derneği’dir. 2013 yılındaki Genel Kurulumuzda derneğimizin adı HIDA Mezunları Derneği olarak değiştirilmiştir. Derneğimizin kuruluş amacı AOTS/HIDA’nın imkânlarından ülkemizde çok daha fazla insanın faydalanmasını sağlayabilmek ve bu sayede Türk-Japon dostluk köprüsünün hem ekonomik hem de kültürel önemli ayaklarından birini oluşturmaktır.

HIDA (The Overseas Human Resources and Industry Development Association) veya ilk ve yaygın bilinen ismi ile AOTS (The Association for Overseas Technical Scholarship) 10 Ağustos 1959 tarihinde Japonya’da kurulmuş, Japon Ekonomi, Ticaret ve Sanayi Bakanlığı’na (METI) bağlı bir devlet kurumudur.

HIDA’nın kuruluş felsefesi, gelişmekte olan ülkelerin çalışanlarına yönelik eğitim faaliyetleri düzenlemek ve bu sayede dünyadaki ülkeler arasındaki işbirliğini arttırıcı faaliyetlerde bulunacak bir iletişim ağı geliştirmektir. HIDA dünya üzerinde 43 ülkede bulunan 71 Mezun Kulübü (Alumni Society) ile bu işbirliği ağını oluşturmaktadır. Resimde dünya üzerindeki tüm mezun kulüplerini görebilirsiniz.

HIDA/AOTS kurulduğu günden bugüne kadar dünyanın 163 ülkesinden 350.000’den fazla kursiyere (bunların tamamı çalışanlardır) eğitimler düzenlemiştir. Bu eğitimlere katılan 125.000 kişi Japonya’daki eğitimlerden faydalanmıştır. Bu eğitimlerin en önemli özelliği, burslu şekilde düzenlenmesi ve METI’nin sağladığı ODA fonlarından finansmanının sağlanmasıdır.

AOTS’nin 1 Nisan 2012 tarihinde bir başka Japon devlet kurumu olan JODC (Japanese Overseas Development Cooperation) ile birleşmesi ile HIDA adıyla yeni organizasyon doğmuştur.

Ülkemiz bu imkânlardan yararlanma konusunda oldukça gerilerde kalmıştır. 2010 yılına kadar ülkemizden bu eğitimlere katılan sayısı sadece 379 kişiydi. Ki bunların çok büyük çoğunluğu Toyota, Toyotetsu, Honda gibi Japon kökenli firma çalışanlarıdır. Bu sayılar ile AOTS/HIDA eğitimlerine katılmada dünyada 29, Avrupa’da 4. Sıradaydı. Derneğimizin kurulmasından hemen sonra 2011 yılında göndermiş olduğumuz ilk kursiyerimizden sonra 2014 yılına kadar toplam 97 ülkemiz çalışanını Japonya’daki eğitim programlarına göndermeyi başardık. Ayrıca İstanbul ve Bursa’da düzenlediğimiz iki eğitime toplam 110 kişinin katılımını sağladık. Derneğimiz dünya üzerindeki 43 ülkeden biri olarak resmi onaylı bir mezun kulübüdür ve Avrupa Federasyonuna (EFAAS-European Federation of AOTS Alumni Societies) bağlıdır. 2014 yılı Ekim ayında Tokyo’da düzenlenen 9. HIDA Uluslararası Genel Kurulu’nda ülkemiz, HIDA’nın dünya üzerindeki 6 federasyonundan birisi olan EFAAS’ın Dönem Başkanlığı’na seçilmiştir. Derneğimizin bu başarıyı kazanması ülkemiz için çok önemli bir kazanımdır.